Tuesday, September 6, 2016

Postaci Amerykańskiego Komiksu: Superman - Człowiek ze Stali

Post ten jest częścią wrześniowego projektu Klubu Polki na Obczyźnie, w którym przedstawiamy postaci z baśni i legend krajów, w których mieszkamy. Jest też kolejną częścią mojej mini serii, w której piszę o bohaterach amerykańskiego komiksu.

Komiks amerykański, pełen postaci o nadprzyrodzonych mocach, magicznych przedmiotów nie z tego świata, jest swoistą krainą bogato ilustrowanej baśni. Nie ma w nim co prawda wróżek i krasnoludków, ale za to jest wiele kobiet i wielu mężczyzn - superbohaterów, walczących ze złem i wspomagających ludzkość.

Jeszcze kilka lat temu, świat ten był mi zupełnie obojętny. Superman był moim zdaniem postacią nudną i mocno przereklamowaną. Dopiero mieszkając w Stanach, zrozumiałam, jak bardzo owi komiksowi superbohaterowie są częścią amerykańskiego 'folkloru'. Batman, Spiderman czy też inne postaci są prawdopodobnie bardziej bliscy przeciętnemu Amerykaninowi niż Śpiąca Królewna, czy Calineczka. Nie, nie czytam komiksów, ale chętnie oglądam filmy zrealizowane na ich podstawie. Także po to, by poznać genezę i pochodzenie tak tu popularnych, a dla mnie niezbyt znanych, super ludzi.

Superman jest jednym z najstarszych bohaterów amerykańskiego komiksu. Z tego względu można go nazwać komiksowym weteranem, chociaż swym wyglądem weterana nie przypomina. Słyszeli o nim chyba wszyscy. W każdym razie całkiem spora część ziemskiego Globu.

mój osobisty Superman

Imię i nazwisko: Kal-El / Clark Joseph Kent
Pseudonim: Super Człowiek, Człowiek ze Stali
Data urodzenia: czerwiec 1938
Miejsce urodzenia: planeta Krypton
Miejsce zamieszkania: Metropolis (fikcyjne miasto), USA
Narodowosć: amerykańska
Rodzina:
  • rodzice: ojciec Jor - El, matka Lara Lor-Var,
  • ciotka Allura In-Ze, wujek Lor-Zod,
  • kuzynka: Kara-Zor-El (znana też jako Super Kobieta)
  • żona: Lois Lane 
Zawód: reporter
Atrybuty: charakterystyczny strój
Nieziemskie moce i umiejętnosci: 
Superman potrafi latać, jest nadludzko silny, szybki, sprawny i wytrzymały, odporny na choroby i szkodliwe dla ludzi promieniowanie. Jego ciało nie starzeje się i regeneruje się w przypadku uszkodzenia tkanek. Oczy Supermana widzą z bardzo daleka, jak i bardzo bliska (nawet mikrocząsteczki). Superman ma przy tym przysłowiowy 'rentgen w oczach' - potrafi zobaczyć, co znajduje się za ścianą. Nie uda się to mu, jednak jeśli owa ściana zrobiona jest z ołowiu. Przy pomocy oddechu może też zamrażać obiekty, a jego oczy roztopią najtwardszy nawet przedmiot. Jeśli trzeba 'wystrzela' też z oczu kule ognia, potrafi kumulować energię słoneczną.

Jest jednak coś, co mu szkodzi. Są to kryptonit - pierwiastek, który zniszczył jego rodzimą planetę -  oraz promieniowanie Czerwonego Słońca (gwiazdy znajdującej się w pobliżu Kryptonu), niwelujące super moce Człowieka za Stali.

Skąd się wziął?
Jor-El i Lara Lor-Var, mieszkańcy Kryptonu, wiedząc o nieuchronnej zagładzie, jaka czekała ich planetę, za wszelką cenę chcieli ocalić swego syna, wówczas niemowlaka. Wystrzelili go więc w kapsule kosmicznej, która wylądowała na Ziemi (okolica wiejska w USA). Dziecko odnalazł przypadkowy kierowca ciężarówki i wkrótce mały Kal-El znalazł się w przytułku. Chłopca adoptowało wkrótce małżeństwo farmerów, państwo Kent z Kansas. Kal-El nazywał się odtąd Clark Joseph Kent. Nadprzyrodzone moce Supermana, będące efektem oddziaływania na jego ciało promieniowania słonecznego, ujawniały się stopniowo. Z biegiem czasu chłopiec, a potem młody mężczyzna, nauczył się je kontrolować.

Superman jest super pod każdym względem. Jest mężczyzną o wysokich zasadach moralnych - prawym i pracowitym. Pomaga ludziom, którzy znajdują się w niebezpieczeństwie. Jego sylwetka bardziej przypomina ciało atlety niż zwykłego dziennikarza.

Człowiek ze Stali współpracował z wieloma innymi bohaterami amerykańskiego komiksu. Między innymi, działał razem z Wonder Woman (Cudowną Kobietą) w założonej przez nią Amerykańskiej Lidze Sprawiedliwości.

Superman, przybysz z innego świata, superbohater, jest także utożsamiany z symbolem imigranta, który przyjechał do USA, zintegrował się ze społeczeństwem amerykańskim i wspiera je swoją pracą, jak najlepiej potrafi. 

Więcej postów z mojej mini serii na temat Postaci Amerykańskiego Komiksu znajdziesz tutaj.No comments :

Post a Comment