Wednesday, March 23, 2016

Dama z Jeziora

Ten post jest częścią projektu Klubu Polki na Obczyźnie pt. 'Śmieszne/straszne historie'.


Historia Damy z Jeziora, zwanej też Panią w Bieli lub Damą z Jeziora White Rock, nie jest wcale śmieszna. Jest to jedna z najbardziej znanych opowieści o duchach w okolicy Dallas (Teksas).

Spotkanie z duchem owej Pani przebiega zazwyczaj w ten sam sposób: mężczyzna kierujący samochodem w nocy na drodze w okolicy jeziora, zauważa na poboczu samotną, młodą kobietę, ubraną w wieczorową suknię w stylu lat dwudziestych. Zarówno pani, jak i jej strój  są  przemoczone do suchej nitki. Kierowca zatrzymuje się i pyta dziwną autostopowiczkę czy potrzebuje pomocy. Nieznajoma prosi o podwiezienie jej do domu, który znajduje się przy Alei Gaston. Podczas jazdy, kobieta siedzi w milczeniu na tylnym siedzeniu samochodu. Kiedy dojeżdżają do celu, kierowca odwraca się w stronę pasażerki, by zapytać, gdzie dokładnie chce wysiąść. Ze zdumieniem spostrzega wówczas, że kobieta w dziwny sposób zniknęła. Jedyny ślad, jaki został po niej, to mokra plama.

Legenda mówi, iż zjawa to duch dziewczyny wywodzącej się z jednej z lokalnych zamożnych rodzin. Pewnej nocy, w czasie powrotu z przyjęcia, zdarzył się tragiczny wypadek. Samochód, w którym jechała młoda kobieta wraz z grupą znajomych, stoczył się z drogi wijącej się wzdłuż brzegów jeziora, wprost w jego ciemną toń. Towarzysze dziewczyny zdołali się uratować, ona niestety utonęła. Niektórzy próbują wyjaśniać fakt pojawiania się ducha na drodze tym, iż nieszczęsna dama nadal stara się powrócić do domu.


Jezioro White Rock (sztucznie utworzone w 1911 r.) ma powierzchnię 5,1 km². Wody jeziora wpadają do rzeki Trinity. To bardzo urokliwe miejsce znajduje się w północno-wschodniej części Dallas. Gdy zrobi się ciemno, jego okolice mogą jednak wydawać się trochę straszne. Las otaczający jezioro, jak i sam akwen wodny jest parkiem przyrody i stanowi naturalne środowisko, w którym żyją dzikie zwierzęta oraz rośnie wiele gatunków roślin — dzikich kwiatów, traw i drzew. Wody jeziora są domem dla sumów, błękitnoskrzeli, karpi, okoni, ryb niszczukokształtnych oraz różnych gatunków ptaków, w tym żurawi i czapli. Dźwięki, które wydają te ostatnie, mogą w ciemnościach przyprawiać o gęsią skórkę.

W czasie dnia jezioro jest miejscem rekreacji, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców okolicy. Ze względu na park przyrody i jego mieszkańców, pływanie w wodach jeziora — wpław, jak i na łodziach motorowych — jest zabronione. Można tam jednak korzystać z łodzi wiosłowych, pływać na żaglówkach lub łowić ryby (w wyznaczonych miejscach).Zdjęcie nr 1 w tekscie: Drumguy8800 [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons.


Zapraszam do przeczytania poprzedniego wpisu do projektu Klubu Polki na Obczyźnie pt. 'Śmieszne/straszne historie', napisanego przez Magdę. Następny zaś napisze Jadwiga.


No comments :

Post a Comment