Thursday, August 20, 2015

Moje Miejsce w Polsce

Poniższy post jest częścią wakacyjnego projektu Klubu Polki Na Obczyźnie
(English version of the post - soon...).

Moje miejsce w Polsce, miejsce, które najbardziej lubię, za którym tęsknię najbardziej to
Gdynia – moje miasto.
Gdynia i jej liczne dzielnice zajmują dość rozległą powierzchnię, jednak centrum miasta jest najbliższe memu sercu. Zbudowane na planie prostokąta, nie jest ani za duże, ani za małe. Jak dla mnie w sam raz.

Gdynia - budynek Urzędu Miasta

Mijając po drodze liczne sklepy, bary i restauracje, wszędzie łatwo dotrzeć „na piechotę”. Dla tych, którym nie za bardzo chce się chodzić pieszo są trolejbusy. Jednym z nich można szybko dotrzeć z jednego końca centrum Gdyni na drugi.

Linie trolejbusowe łączą centrum Gdyni z jej licznymi dzielnicami, a także z Sopotem

Jeśli zmęczy nas wycieczka po ulicach miasta i oglądanie jego zabudowy (większość domów w tym rejonie powstała w latach 30 XX wieku), wystarczy kilka kroków i jesteśmy w sercu Gdyni, na Skwerze Kościuszki. Można tam odpocząć na jednej z licznych ławeczek, podziwiać fontannę miejską i kolorowe klomby kwiatowe lub udać się do pobliskiej przystani jachtowej. 

Gdynia to również marynarze i Marynarka Wojenna
Skwer Kościuszki - Pomnik Marynarza Polskiego
Przy nabrzeżu znajdującym się przy Skwerze cumuje okręt muzeum ORP „Błyskawica” i żaglowiec szkoleniowy Akademii Morskiej „Dar Młodzieży”. 

ORP Błyskawica


Dar Młodzieży
Skwer Kościuszki i budynki Sea Towers

Stamtąd odpływają statki Żeglugi Gdańskiej, które zabierają turystów na wycieczki po porcie gdyńskim i Zatoce Gdańskiej. Statkiem możemy też wybrać się do Gdańska lub Sopotu albo popłynąć (promem) na Półwysep Helski.

Idąc alejkami Skweru Kościuszki dojdziemy na plażę gdyńską (przysłowiowy „rzut beretem” ze Skweru).Dla nielubiących plażowania jest Bulwar Nadmorski, jedno z  popularnych miejsc spacerowych Gdynian.


Jeśli chcemy podziwiać panoramę Gdyni, delektować się widokiem na morze, plażę i port wystarczy wspiąć się schodami (lub pojechać kolejką) na szczyt Kamiennej Góry.

Panorama miasta - widok z Kamiennej Góry

Schodząc w dół, z powrotem do centrum, warto zatrzymać się by zobaczyć jak pięknie zagospodarowany jest teren – park, usytuowany na owej Górze w środku miasta. Latem, w niedzielne popołudnia posłuchamy tam koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu różnych grup instrumentalistów.
Przy Skwerze Kościuszki znajduje się także Akwarium Gdyńskie, w którego zbiornikach (oprócz innych gatunków stworów morskich) pływają i rekiny.


W tle budynek Akwarium

Jest tam również Muzeum Gdyni (dla tych, którzy chcą bliżej poznać jej historię) i Muzeum Marynarki Wojennej.

Inżynier Eugeniusz Kwiatkowski był budowniczym portu gdyńskiego

Ekspozycja Muzeum Marynarki Wojennej


Gdynia jest bardzo ciekawym i ciągle rozwijającym się miastem – władze Gdyni dbają nie tylko o jej estetykę, ale zajmują się także organizowaniem i promowaniem życia kulturalnego. W Gdyni zawsze dzieje się coś ciekawego: odbywają się tu liczne festiwale i koncerty muzyczne, wystawy, turnieje sportowe, pokazy żaglowców itp. 


 
W dzień świętego Jana, główną ulicą centrum (ul. Świętojańska) maszeruje wesoła parada.


Reprezentacja Akademii Morskiej w Gdyni
Orkiestra Marynarki Wojennej (gra najlepiej)
A to już całkiem inny dzień i inne święto..

... gdyńska procesja Bożego Ciała

Nie wszyscy wiedzą, że Gdynia ma swoje molo. Trochę krótsze niż to w Sopocie, ale też drewniane.

Widok z mola - Gdynia Orłowo

Poza tym wszystkim, brakuje mi powiewu morskiej bryzy, orzeźwiającego wiatru od morza, który nawet w największe upały sprawia, że w Gdyni „jest czym oddychać”.


Plaża gdyńska ma swój urok nie tylko latem...
Jest wiele pięknych miejsc na świecie, ale dla mnie Gdynia zawsze będzie jednym z najpiękniejszych. Dlaczego? Odpowiedź krótka: bo to jest „moja” Gdynia.
No comments :

Post a Comment