Monday, January 18, 2016

New Year's Project: 12 Cakes, 12 Months / Projekt 2016: 12 Ciast, 12 Miesięcy

The new year has just started and I came up with an idea for a year long baking and blogging project.
Every month, I am planning to bake a new cake, which I have never made before. Each of those experiments will be followed by a monthly blog entry.
I like baking and quite often make us some cake. Since recently I tend to repeat making the same cakes - which we like of course - maybe it is time for some kitchen adventure and exploring new recipes.
Besides, it will give me an opportunity to share my tries and results on the blog.

I think it will be fun!

If you find my project interesting enough to enter it and start the year long baking challenge too, you are welcome to accompany me and join the project Facebook group .
Looking forward to sharing recipes with you (and trying yours)!
 
 
Nowy rok się niedawno zaczął, pomyślałam więc, że jest to okazja, by rozpocząć nowy projekt cukierniczo-blogowy.
Mam zamiar upiec nowe ciasto (którego wcześniej nigdy nie robiłam) każdego miesiąca, a następnie podzielić się z Wami rezultatami moich eksperymentów w comiesięcznym poście na blogu.
Lubię piec i często mamy ciasto na deser. Ostatnio jednak przeważnie piekę tylko to, co już znamy i wiem, że to lubimy. Może więc przyszła pora, by wypróbować nowe przepisy, a przy okazji trochę poeksperymentować w kuchni. Poza tym będzie o czym pisać na blogu, będzie też niezła uciecha, jeśli wybrany przepis okaże się sukcesem.

Zapraszam do przyłączenia się do projektu i dołączenia do projektowej grupy na FB – jeśli masz ochotę wziąć udział w cukierniczej i blogowej zabawie.
Będzie mi miło podzielić się z Wami przepisami oraz wypróbać Wasze!
  

No comments :

Post a Comment