Wednesday, June 29, 2016

Postaci Amerykańskiego Komiksu: Fantastyczna Czwórka
Dzisiaj drugi post z mojej mini serii na temat postaci amerykańskiego komiksu.

Komiks Fantastyczna Czwórka (Fantastic Four) powstał w 1961 roku. Film zrealizowany w 2015, obrazujący przygody tej komiksowej drużyny, podobał mi się między innymi dlatego, iż przedstawił genezę super grupy oraz przyczynę mutacji jej członków. Mogłam się więc z niego dowiedzieć, kim byli główni bohaterowie komiksu, zanim zmienili się w postaci o niesamowitych i nadprzyrodzonych umiejętnościach.

Fantastyczna Czwórka to grupa młodych ludzi, którzy na skutek udziału w eksperymencie naukowym, zostają poddani promieniowaniu kosmicznemu. Radiacja w różnym stopniu zmienia właściwości ich ciał.

 

1. Reed Richards (Mister Fantastic - Człowiek Guma)

 

Miejsce urodzenia: Central City, Kalifornia, USA
Wzrost: ok 183 cm
Waga: ok. 82 kg
Kolor oczu: brązowy
Kolor włosów: brązowy

Już w dzieciństwie interesowały go skomplikowane problemy naukowe, przeprowadzał próby dyslokacji i dematerializacji obiektów. Pracował też nad planami budowy międzygalaktycznego statku kosmicznego. Wyniki jego pracy umożliwiły przeprowadzenie wspomnianego wyżej eksperymentu - wyprawy statku kosmicznego w międzygwiezdną podróż.

Wykształcenie: kilka doktoratów - w tym w zakresie inżynierii, matematyki, fizyki. Studiował na różnych uczelniach amerykańskich - między innymi: Stanowy Instytut Technologii w Kalifornii i Harvard. Znawca w dziedzinach: biochemia, podróże w czasie, robotyka, polimery sensoryczne, analiza spektralna, komputery, mutacje i wielu innych zagadnień naukowych.

Autor wielu wynalazków - robotów, rozmaitych urządzeń wspierających pracę Fantastycznej Czwórki, a także 'niestabilnych molekuł'. Dzięki tym ostatnim, ubrania noszone przez Reeda dostosowują się do zmieniających się kształtów jego ciała.

Wykonywane zawody: naukowiec, wykladowca uniwersytecki, technik komputerowy

Rezultat wpływu promieniowania kosmicznego na ciało Reeda:
Może on zmieniać kształt i formę ciała - wydłużać kończyny w dowolny sposób (do około 4,5 km). Potrafi przecisnąć się przez ucho igły, wchłonąć powierzchnią swego ciała mniejsze wybuchy. Kule, wystrzelone z broni palnej w jego kierunku, odbijają się od Reeda, nie szkodząc mu wcale. Jego skóra jest odporna na uszkodzenia - rany, zadrapania czy kłucia. To ostanie, możliwe jest tylko wtedy, jeśli Reed wyrazi na zranienie przyzwolenie.

 

 

2. Benjamin Jacob Grimm  (The Thing)

 

Miejsce urodzenia: Manhattan, Nowy Jork
Wzrost: ok. 183 cm
Waga: ok 227 kg (po mutacji ciała)
Oczy: niebieskie
Włosy: brązowe (po mutacji ciała - bez włosów)

Wykształcenie: absolwent uniwersytetu (State University), szkolenia pilotów armii amerykańskiej oraz szkolenia astronautów prowadzonego przez NASA.

Wykonywane zawody:  pracownik budowlany, zawodnik uniwersyteckiej drużyny futbolu amerykańskiego, strażnik, pilot oblatywacz, astronauta, zapasnik

Benjamin dorastał w cieniu swojego brata Dana - przywódcy jednego z gangów Manhattanu. Daniel Junior (Dan) utrzymywał rodzinę z dochodów płynących z przestępczej działalności. Ojciec obydwu chłopców, Daniel Grimm senior miał problemy z nadużywaniem alkoholu. Po śmierci Dana (potyczki gangów), Benjamin wstępuje do grupy, której wcześniej przewodził jego starszy brat. Później zostaje też jej szefem. Kiedy rodzice Bena giną w wypadku samochodowym, opiekę nad chłopcem przejmuje jego wuj Jake oraz ciotka Alyce. Dzięki przybranym rodzicom Ben porzuca środowisko przestępcze, kończy szkołę średnią, kieruje swoje zainteresowania w stronę futbolu amerykańskiego. Dzięki stypendium sportowemu rozpoczyna też studia na uniwersytecie - dzieli pokój w akademiku z Reedem Richardsem. Obserwując pracę kolegi nad budową statku kosmicznego, Ben żartuje, że kiedy statek taki powstanie, to będzie on jego pilotem.

Tak też się stało.

Rezultat wpływu promieniowania kosmicznego na ciało Bena:
Całkowita zmiana struktury ciała - Ben staje się wielkim i niezwykle silnym mutantem, który swoimi kształtami tylko przypomina człowieka, którym był przed eksperymentem. Od czasu do czasu, może on przybierać dawną, ludzką formę, jednakże okres zmiany postaci nigdy nie trwa długo. Nowe wcielenie Benjamina ma nadludzką wytrzymałość, olbrzymią pojemność płuc i zwiększoną odporność na ekstremalne warunki zewnętrzne (np. temperatura, bodźce sensoryczne). Mimo olbrzymiej masy ciała jest on bardzo zręczny, zwinny i sprawny fizycznie.


 

3. Susan Storm (Niewidzialna Kobieta)

 

Miejsce urodzenia: Glenville, Long Island, Nowy Jork, USA
Wzrost: ok. 168 cm
Waga: ok. 54 kg
Kolor oczu: niebieskie
Włosy: blond

Wykształcenie: szkoła średnia, nieukończone studia wyższe.
Wykonywane zawody: aktorka, modelka, nauczyciel  'na zastępstwa'.

Susan oraz jej brat Johnny, pochodzą z całkiem zwyczajnej rodziny. Lata ich dzieciństwa były szczęsliwe - do czasu, kiedy ich matka Mary, zginęła w wypadku samochodowym. Przygnieciony tym doświadczeniem ojciec Sue, dr Franklin Storm, oddaje się hazardowi, popada też w alkoholizm. Wkrótce opiekę nad dziećmi przejmuje ich ciotka, pani Marygay Jewel Dinkins. Susan wychodzi za mąż za młodzieńca, który wynajmuje pokój w domu ciotki. Jest nim znany nam Reed Richards. Do czasu eksperymentu, Susan i Reed żyją całkiem zwyczajnie, mają dzieci - syna Franklina i córkę Valerię.

Rezultat wpływu promieniowania kosmicznego na ciało Susan:
Kobieta ma zdolność stawania się niewidzialną (całkowicie lub częściowo). Potrafi też generować niewidzialne pole siłowe wokół innych ludzi (i rzeczy) czyniąc ich niewidzialnymi na określony czas. Dzięki zdolności transformacji promieniowania kosmicznego w owo pole siłowe może ona także sprawić, by zwykłe przedmioty stały się niewidzialną bronią. Dotyczy to zarówno obiektów wielkości kamyka, jak i tych o średnicy 3 km.


 

4. Johnny Storm - brat Susan (Człowiek Pochodnia)

 

Miejsce urodzenia: Glenville, Long Island, Nowy Jork, USA
Wzrost: ok. 178 cm
Waga: ok. 77 kg
Kolor oczu: niebieskie
Włosy: blond

Wykształcenie: absolwent szkoły średniej, studiował na Empire State University i Metro University.
Wykonywane zawody: mechanik samochodowy, aktor, strażak, artysta cyrkowy, kierowca samochodów wyścigowych, finansista grupy Fantastyczna Czwórka.

Johnny od dzieciństwa interesował się pojazdami mechanicznymi. Nie zmienił tego nawet wypadek samochodowy, w którym zginęła jego matka. Dość wcześnie opanował umiejętność naprawiania samochodów. Kiedy był nastolatkiem, uratował z pożaru dwóch swych kolegów.

Rezultat wpływu promieniowania kosmicznego na ciało młodzieńca:
Johnny potrafi pokrywać swe ciało płomieniami, kumulować i wysyłać w przestrzeń kule ognia.
Gdy zajdzie potrzeba, lata z ponaddźwiękową prędkością. Może manipulować ogniem i pochłaniać jego ciepło dzięki sile mentalnej, jaką dysponuje. Ma umiejętność generowania ognia o temperaturze do 538 C oraz podtrzymywania płomieni na swoim ciele nawet przez 17 godzin. Poza tym potrafi poruszać się w przestrzeni kosmicznej, a także analizować i zmieniać wszelkie formy materii.
Johnny przybrał pseudonim Człowiek Pochodnia na cześć bohatera II wojny światowej o tym samym przydomku.PS
Był jeszcze inny Człowiek Pochodnia - zupełnie niezwiązany z Fantastyczną Czwórką. Postać ta była bohaterem komiksu (wydanego w roku 1939) autorstwa Carla Burgosa.

Więcej z serii 'Postaci Amerykańskiego Komiksu': Wolverine

No comments :

Post a Comment